Wieczór nauk przyrodniczych – III edycja

Powiększ obraz

Tekst: Małgorzata Kwiatosz

18 listopada w naszej szkole odbyły się zajęcia warsztatowe – „Wieczór nauk przyrodniczych” , w których wzięli uczniowie klas V i VI.  Warsztaty przygotowali i poprowadzili nauczyciele bloku przedmiotów przyrodniczych  Szkoły Podstawowej im. S. Staszica . Celem zajęć było propagowanie zasad właściwego odżywiania się ze szczególnym uwzględnieniem funkcji owoców i warzyw w diecie, a także tworzenie warunków do rozwijania pasji i zainteresowań uczniów.

Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rok 2021 Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw , dlatego też głównym tematem zajęć były owoce i warzywa – ich rodzaje, smaki, pochodzenie , budowa i wartości odżywcze.  Do potrzeb tych kreatywnych i rozwijających zajęć trzy sale lekcyjne zostały zamienione na trzy laboratoria – geograficzne, biologiczne i chemiczne.

Zajęcia w laboratorium geograficznym poprowadziła pani Monika Flis. Tam uczniowie z zasłoniętymi oczami degustowali owoce z różnych stron świata i rozpoznawali je po smaku i zapachu, poznawali ich wartości odżywcze . Wyzwaniem dla uczniów było stworzenie owocowo-warzywnej mapy świata.

Zajęcia w laboratorium biologicznym poprowadziła pani Małgorzata Kwiatosz. Celem tej części warsztatów było prowadzenie obserwacji mikroskopowej komórek wybranych warzyw. Uczniowie samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe z części cebuli, kopru, papryki oraz pyłku pszczelego i obserwowali je. Praca z mikroskopem wymagała dużego skupienia i cierpliwości, pozwoliła wcielić się w rolę laboranta.

Zajęcia w laboratorium chemicznym poprowadził pan Łukasz Surma. Tutaj uczniowie wykrywali obecność podstawowych związków chemicznych , takich jak białka, cukry i lipidy, w owocach i warzywach, które wcześniej degustowali. Materiał badawczy został poddawany działaniu  różnorodnych odczynników chemicznych, a w probówkach pojawiały się barwne roztwory – wszystko to działo się z ogromnym zaangażowaniem i ciekawością poznawczą dzieci.

Warsztaty po raz kolejny zostały wysoko ocenione przez uczestników. Zajęcia przygotowane przez nauczycieli były tak atrakcyjne, że uczniowie niechętnie je opuszczali i wracali do domu. W tej sytuacji możemy tylko powiedzieć:  „ Zapraszamy za rok…”.