Tekst: Maria Korbus
Zdjęcia: Iwona Siczek
28 maja uczniowie klas VIII A i VIII B zwiedzili Państwowe Muzeum na Majdanku – Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady (1941-1944). Miejsce, przez którego bramę przeszło ok. 150 tysięcy więźniów różnych narodowości, a w wyniku masowych rozstrzeliwań, egzekucji w komorach gazowych oraz z powodu tragicznych warunków bytowych życie straciło tu około 80 tysięcy osób.
Nasi uczniowie, idąc szlakiem więźniów, zobaczyli obozowe budynki: łaźnie, komory gazowe, baraki, krematorium. Poznali warunki życia i pracy więźniów, obejrzeli zgromadzone po nich pamiątki, ich ubrania, oznakowania, bardzo wymowny barak z ekspozycją tysięcy butów odebranych więźniom oraz multimedialną wystawę Więźniowie Majdanka z relacjami ocalałych świadków.
Po wysłuchaniu opowieści pani przewodnik, uczniom trudno było uwierzyć, do jakiego okrucieństwa zdolny jest człowiek.
Zwiedzanie zakończyliśmy przy Mauzoleum, które wraz z Pomnikiem – Bramą oraz Drogą Hołdu i Pamięci tworzy Pomnik Walki i Męczeństwa. Znajdują się w nim prochy ofiar, a na jego kopule widnieje napis – ostrzeżenie dla przyszłych pokoleń „Los nasz dla Was przestrogą”.
Wyjazd do Muzeum na Majdanku był dla uczniów trudną i poruszającą lekcją historii oraz okazją do refleksji nad wartością pokoju i tolerancji, tego jak ważne jest dbanie o pamięć historyczną, aby wydarzenia, jakie tu miały miejsce, nigdy się nie powtórzyły.