,,TWORZYMY KULTURĘ SZACUNKU W SIECI,,
Co to DBI?
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
Co DBI ma na celu?
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo.
Kto organizuje obchody DBI w Polsce?
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2018 są Facebook oraz Multimediawszkole.pl. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komedę Główną Policji.
Kultura w sieci
Co to jest netykieta?
▶ Netykieta– zbiór zasad przyzwoitego zachowania w Internecie
▶ Etykieta ta nie jest skodyfikowana, ale wynika z konieczności właściwego zachowania się w sieci i jej nieprzestrzeganie może spotkać się z określonymi konsekwencjami.
Zasady Netykiety
▶ bezwzględny zakaz stosowania wulgaryzmów
▶ nie wysyłanie wiadomości uznawanych powszechnie za SPAM
▶ należy unikać robienia błędów ortograficznych, dbać o prawidłową stylistykę, używać narzędzi sprawdzających pisownię
▶ nie powinno się pisać całego tekstu dużymi literami – jest to nieczytelne i źle odbierane
▶ absolutnie nie wolno plagiatować, kopiować i wklejać cudzych tekstów bez podawania przypisu czy źródła. Postępując w ten sposób dokonuje się kradzieży cudzej własności.
Zasady Netykiety
▶ Szanuj prywatność innych użytkowników.
▶ Nie nadużywaj emotikon. Powinny być dodatkiem do tekstu a nie główną częścią wypowiedzi.
▶ Do innych użytkowników zwracaj się po Nicku /nazwie lub po imieniu jeśli inny użytkownik wyrazi na to zgodę. Nigdy samym nazwiskiem.
Wady korzystania z Internetu
▶ Anonimowość- Z jednej strony zaleta, a z drugiej ogromne zagrożenie… Nigdy nie wiadomo, kto tak naprawdę siedzi „po drugiej stronie” monitora i jakie ma zamiary. Wiele osób wykorzystuje tę zaletę Internetu do niecnych celów.
▶ Wirusy – To prawdziwa plaga Internetu. Wirusy komputerowe umieszczane są na wielu stronach www, a także w e-mailach i plikach pobieranych z Sieci. Najlepszą ochroną przed nimi jest firewall – zapora sieciowa, blokująca dostęp do komputera.
▶ Uzależnienie – Wszystko w nadmiarze szkodzi, podobnie jak częste korzystanie z Internetu. Człowiek izoluje się od społeczności, każdą wolną chwilę spędzając przed monitorem i surfując po stronach internetowych. W końcu zapomina o codziennych obowiązkach, rodzinie oraz znajomych. Uzależnienie od Internetu odbija się nie tylko na psychice, ale też na zdrowiu – mogą pojawić się takie schorzenia jak: fobie społeczne (lęk przed kontaktem z ludźmi w realnym świecie, strach przed opuszczeniem mieszkania), wady wzroku i postawy, a także bezsenność, nerwica i depresja.
7 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu
▶ 1. Nie udostępniaj swoich prywatnych danych nieznanym osobom.
▶ 2. Nigdy nie podawaj komuś swojego hasła.
▶ 3. Używaj programów antywirusowych i antyspamowych.
▶ 4.Nie wierz wszystkiemu co czytasz w sieci.
▶ 5. Nigdy nie umawiaj się na spotkanie z nieznajomą osobą.
▶ 6. Nigdy nie używaj webkamery podczas rozmowy z osobą której nie znasz
▶ 7. Nie odpowiadaj na zaczepki w sieci.
Pozdrawiamy 👋
✍️zespół mediacyjny