Dzień Edukacji Narodowej 2024

Powiększ obraz

Tekst: Wioletta Mysiak, Anna Piasecka

14 października 2024 roku obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. W naszej szkole postanowiliśmy uczcić je w nieco nietypowy, ale bardzo praktyczny sposób. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami wyszedł z inicjatywą zorganizowania warsztatów z pierwszej pomocy przedlekarskiej dla naszych uczniów. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z panem Andrzejem Bartnikiem, który wraz z wolontariuszami z PCK podjął się bardzo ważnego zadania – przeszkolenia wszystkich dzieci – od przedszkolaków po ósme klasy.

Celem, który nam przyświecał, było uwrażliwienie młodego człowieka na krzywdę ludzką i potrzebę niesienia pomocy. Niezwykle ważna w takich sytuacjach jest umiejętność kontrolowania emocji, niewpadania w panikę oraz unikania pochopnych działań, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie stanu poszkodowanego oraz stanowić zagrożenie dla ratującego. Pamiętajmy, że nasi uczniowie mieszkają na wsi i ze względu na prace w gospodarstwach domowych i na polach, są bardziej narażeni na wiele niebezpieczeństw. Znacznie częściej są także świadkami wypadków rolniczych i mogą stanowić ważne ogniwo w akcji ratowniczej.

Dlatego zadbaliśmy o to, aby dzieci zdobyły praktyczne umiejętności w zakresie rozpoznawania zagrożenia, odpowiedniego reagowania i wzywania pomocy, w tym: znajomości numerów alarmowych, rozmowy z dyspozytorem służb ratunkowych i przekazywania istotnych informacji, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, udrożnienia dróg oddechowych, oceny oddechu i oznak krążenia, postępowania przy niedrożności dróg oddechowych oraz ułożenia pacjenta w pozycji bocznej bezpiecznej. Zajęcia były dostosowane do wieku odbiorców, miały formę zabawy (dla najmłodszych), ale też poważnych ćwiczeń w sytuacji zagrożenia. Odbywały się pod okiem doświadczonych specjalistów na fantomach i z wykorzystaniem różnych przedmiotów, które mamy pod ręką, a nawet nie wiemy, że czasem mogą pomóc uratować życie.

Warsztaty te bardzo podobały się naszym uczniom, którzy chętnie brali w nich udział i odważnie reagowali na różne rodzaje zagrożeń. Warto wspomnieć, że często największe znaczenie w ratowaniu poszkodowanych mają właśnie osoby przygodne, a o dalszych losach ofiar wypadków czy zasłabnięć decydują pierwsze minuty pomocy. Warto więc znać podstawowe zasady działania tak, aby pomagać a nie szkodzić.

Dlatego jesteśmy niezwykle wdzięczni panu Andrzejowi Bartnikowi – zawodowemu strażakowi i wolontariuszom z PCK za profesjonalnie przeprowadzone warsztaty. Mamy nadzieję, że wiedza i umiejętności, które zdobyli nasi uczniowie dodadzą im pewności siebie do działania w trudnych sytuacjach, których oby było jak najmniej.