O projekcie Erasmus+

Międzynarodowy projekt edukacyjny pt. „Y.E.A.H! Young Europeans – Active and Healthy!” (Młodzi Europejczycy – aktywni i zdrowi), realizowany w ramach europejskiego program Erasmus+ w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Krzczonowie, rozpoczął się we wrześniu bieżącego roku i potrwa 2 lata. Inicjatorami i organizatorami współpracy są państwo Ewelina i Paweł Ciemięgowie, którzy w porozumieniu i za zgodą dyrekcji szkoły opracowali program i koordynują realizację współpracy sześciu szkół partnerskich: z Portugalii, Hiszpanii,  Polski, Rumunii, Litwy i Łotwy.


Rys. 1. Logo projektu; źródło: http://www.yeah.edu.pl/logo.html

Bodźcem do stworzenia projektu były alarmujące badania opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dotyczące nadwagi i otyłości w krajach Unii Europejskiej. Okazało się bowiem, iż co 4 Europejczyk zmaga się z problemami z wagą. Wyniki Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) potwierdzają to zjawisko, a Polska zajmuje w statystykach niechlubne czołowe miejsce. W naszym kraju już co drugi nastolatek walczy z nadmiernymi kilogramami. Nasz projekt jest niejako odpowiedzią na ten niepokojący trend, a jego nadrzędnym celem jest podniesienie świadomości młodzieży w zakresie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.

Przez nadchodzące miesiące uczniowie będą wnikliwie przyglądać się swojej diecie i zawartych w niej produktach żywnościowych. Badając anatomię i fizjologię człowieka dowiemy się czego nasz organizm potrzebuje, a co tak naprawdę mu szkodzi. Przeprowadzimy eksperymenty badawcze i kulinarne oraz obalimy mity na temat odchudzania. Uczniowie nie poprzestaną jednak na samej strawie – oni potrzebują i chleba i igrzysk! Dlatego też zajmiemy się również sportem. Będziemy się wspólnie motywować do wysiłku fizycznego, poznamy zasady fair play i zagrożenia związane z dopingiem. Sport to również dobra zabawa i rywalizacja. Nauczymy się współzawodnictwa ale i kibicowania. Nawiązaliśmy już między innymi współpracę z AZS UMCS oraz Polskim Komitetem Olimpijskim.

Wszystkie informacje i aktualności na temat naszej międzynarodowej współpracy można znaleźć na stronie internetowej www.yeah.edu.pl