Edukacja z wojskiem

Powiększ obraz

W dniu 22 maja w Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Krzczonowie pojawili się przedstawiciele Wojska Polskiego z Lublina. To żołnierze Wojsk Lądowych stanowiących trzon Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zapewniających obronę przed atakiem lądowo-powietrznym w dowolnym rejonie kraju w obliczu każdej formy zagrożenia militarnego.

W Programie edukacyjno – obronnym „Edukacja z wojskiem” przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej wzięło udział 98 uczniów Szkoły Podstawowej z klas 4-7. Celem tego spotkania z żołnierzami było popularyzowanie wiedzy z obszaru zarządzania bezpieczeństwem, obrony cywilnej, cyberbezpieczeństwa, ratownictwa medycznego, systemu alarmowania, łączności oraz zachowań w sytuacjach kryzysowych.

Porady połączone z ćwiczeniami praktycznymi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów – rozpalanie ognia za pomocą wielu materiałów, pozyskiwanie wody w różnych warunkach, budowanie szałasu i inne wskazówki dotyczące przydatnych umiejętności w terenie. Także przejażdżka wojskową ciężarówką po terenie przyszkolnym po wcześniejszym przebraniu w wojskowe stroje i pomalowaniu twarzy kryjącymi barwami była dla uczniów nie lada atrakcją. Wizyta ta na długo zapadnie w pamięci dzieci i młodzieży.