Kosmiczna wystawa z okazji Dnia Astronoma

Powiększ obraz

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci @LaboratoriaPrzyszlosci

W dniu 23 lutego 2023r. uczniowie klas 1 – 4 oraz przedszkola brali udział w zwiedzaniu kosmicznej wystawy wydruków 3D z okazji Dnia Astronoma. Dzień ten został zorganizowany przez Pana Łukasza Surmę oraz Panią Monikę Flis, w związku z obchodami 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika – polskiego astronoma, ekonomisty, lekarza i duchownego.

Wystawa składała się z ponad 20 zaawansowanych modeli, które były wydrukowane za pomocą szkolnej drukarki 3D – zakupionej w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Oczywiście zadbano także o odpowiedni oprawę multimedialną – osoby odwiedzające wystawę były witane podkładem muzycznym z „Gwiezdnych Wojen”, a kosmiczny klimat zapewniły animacje wyświetlane ze specjalnego projektora gwiezdnego.

Wśród eksponatów można było podziwiać różne modele rakiet kosmicznych: Saturn V, Falcon 9, Falcon Heavy, Falcon Crew Dragon oraz SLS Block 1 – najnowszy typ rakiety NASA, która w listopadzie 2022r. została wystrzelona w ramach misji Artemis 1 – w przyszłości posłuży ona jako środek transportu podczas powrotu człowieka na Księżyc. Umożliwi także dalszą eksplorację przestrzeni kosmicznej (z załogowym lotem na Marsa włącznie). Wystawa zawierała także modele: promu kosmicznego, teleskopu Hubble’a oraz Jamesa Webba, łazika Curiosity, lądownika księżycowy, skafandrów kosmicznych, naszego Układu Słonecznego oraz sławnych i ważnych osób, takich jak Klaudiusz Ptolemeusz, Mikołaj Kopernik, Jurij Gagarin oraz Neil Armstrong. Dodatkową atrakcją była możliwość oglądania dalekich obiektów przez szkolny teleskop. Fotorelacja z wydarzenia jest dostępna w naszej galerii

Wystawa cieszyła się tak dużą popularnością i zainteresowaniem, że na prośbę klas 5 -7 zostanie zorganizowana jej druga edycja -odbędzie się ona w najbliższy czwartek, 2 marca 2023 r.