Tekst: Monika Flis, Zdjęcia: Małgorzata Kwiatosz
Dnia 17 października 2019 r. 21 uczniów naszej szkoły wzięło udział w wieczornych zajęciach zorganizowanych przez nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. Zajęcia zorganizowano w ramach realizacji projektu „Programuję, językiem obcym się posługuję, przyszłość swoją zaplanuję”.
Zaczęliśmy od świata mikro. Pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Kwiatosz uczniowie dotarli do najmniejszych cegiełek świata, czyli komórek znanych roślin i drożdży. Badali nawet kondycję swoich włosów. „Ochom i achom” nie było końca. Wszystko to przy pomocy mikroskopów.
W drugi moduł zajęć wprowadziła nas muzyka z „Gwiezdnych wojen”, za pomocą której mogliśmy wkroczyć w inny wymiar makroświata, czyli kosmosu. Film edukacyjny „Solar System” wyjaśnił uczniom „zasady panujące” w Układzie Słonecznym. Następnie uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując krzyżówkę o ciałach niebieskich. Dużym zainteresowaniem cieszyła się aplikacja o Układzie Słonecznym, za pomocą której można było „zmaterializować” i wprawić w ruch swoje planety, a wszystko to za pomocą ukochanych przez uczniów telefonów komórkowych.
Kolejnym urządzeniem, z którego korzystali uczniowie to Tellurium. Wprawnie obracając tym modelem, mogli prognozować zaćmienie Słońca i Księżyca w najbliższym czasie oraz konkretnym miejscu na Ziemi. Komputery i odpowiednia aplikacja pozwoliły uczniom rozpoznawać konstelacje gwiazd nad krzczonowskim niebem oraz uzupełnić odpowiednią kartę pracy na temat gwiazdozbiorów.
Trzeci moduł zajęć odbył się przed budynkiem szkoły. Tam czekał już na nas Pan Łukasz Surma z teleskopem, którego moc podziwialiśmy najpierw oglądając igły daleko od nas rosnących drzew iglastych, a potem ciał niebieskich. Wiedzieliśmy Saturn, drugą pod względem wielkości planetę Układu Słonecznego oraz Księżyc i jego kratery. Rozbudziło to naszą wyobraźnię i mamy nadzieję, że w lutym o 5 rano obejrzymy Wenus. Pan Łukasz nam obiecał 🙂