Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Mikołaja Siemiona

Powiększ obraz

Tekst: Ewa Ziętek

23 czerwca 2020 r. przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Krzczonowie odsłonięto ufundowaną przez Oddział IPN w Lublinie tablicę upamiętniającą Mikołaja Siemiona – kierownika szkoły w Krzczonowie, legionisty, członka konspiracji pod okupacją niemiecką, który zginął w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną uroczystość odbywała się w ograniczonym gronie, bez udziału młodzieży szkolnej.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Krzczonowie – Pani Jolanta Mysłowska, witając przybyłych gości. IPN Oddział w Lublinie reprezentowali: dyrektor Oddziału – Marcin Krzysztofik, prof. Jarosław Rabiński – naczelnik Biura Badań Historycznych, dr hab. Jacek Romanek – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa. W uroczystości uczestniczyły władze gminy – wójt gminy Pani Katarzyna Bryda, przewodniczący Rady Gminy – Waldemar Pawłat, radna Starostwa Powiatowego w Lublinie – Pani Beata Gajur, ks. Waldemar Nieckarz – proboszcz parafii Krzczonów. Wyjątkowymi gośćmi była rodzina Mikołaja Siemiona – jego wnuczka, Pani Monika Siemion – Dudek z mężem, córkami i wnukami. Nie zabrakło również przedstawicieli Rady Rodziców, nauczycieli i mieszkańców gminy.

Aktu odsłonięcia tablicy dokonali: dyrektor Oddziału IPN w Lublinie – Pan Marcin Krzysztofik, wójt gminy Pani Katarzyna Bryda, przewodniczący Rady Gminy – Waldemar Pawłat oraz wnuczka Mikołaja Siemiona – Pani Monika Siemion – Dudek.
Uczestnicy uroczystości wysłuchali życiorysu Mikołaja Siemiona przypomnianego przez uczennicę Karolinę Budę. Uwzględniał on w sposób szczególny zasługi Siemiona dla krzczonowskiej społeczności oraz okoliczności jego aresztowania i śmierci.

Mikołaj Siemion mimo że nie pochodził z Krzczonowa, związał swoje życie z tą miejscowością i na trwałe zapisał się na kartach jej historii. Siemion był nie tylko nauczycielem i kierownikiem szkoły, ale też społecznikiem, włączającym się w życie codzienne mieszkańców i inicjatorem nowych przedsięwzięć. Do najważniejszych należała budowa obecnego budynku szkoły. W pamięci mieszkańców oraz swoich uczniów zapisał się jako człowiek o nieugiętym charakterze, szanowany i sprawiedliwy. Wymagający ojciec pragnący wychować swoich siedmiu synów na uczciwych i godnych ludzi. Wreszcie gorący patriota, niewahający się narażać swojego życia w walce o wolność ojczyzny. Najpierw legionista, później działacz podziemia konspiracyjnego z godnością znoszący więzienie i tortury na Zamku Lubelskim. Swoją niezłomną postawę okupił pobytem w obozie koncentracyjnym w Auschwitz i śmiercią pod Ścianą Straceń 28 października 1942 r.
Jego wnuczka, zabierając głos po odsłonięciu tablicy, podziękowała za upamiętnienie postaci Mikołaja Siemiona. Dziękowała również społeczności szkolnej i lokalnej za nadanie w 2010 r. imienia Mikołaja Siemiona Gimnazjum w Krzczonowie. Wyraziła też żal, że żaden z synów Mikołaja Siemiona nie doczekał momentu upamiętnienia ojca tablicą memoratywną. Odniosła się do „testamentu” dziadka, ostatnich słów skierowanych do synów w liście z więzienia. Słów nawołujących do godnego, uczciwego życia w zgodzie z własnym sumieniem. Pani Monika mówiła dalej: „Żaden z synów nigdy się tym słowom nie sprzeniewierzył. Każdy pozostawił po sobie trwały ślad w historii naszego kraju. Jesteśmy z nich dumni, tak jak dumni jesteśmy z dziadka Mikołaja i z jego ojca i dziada – powstańców styczniowych”.

Mikołaj Siemion był patronem krzczonowskiego gimnazjum tylko osiem lat. W tym czasie w najważniejszych momentach życia szkoły młodzież stawała pod sztandarem z jego wizerunkiem dumna ze swojej postawy i wyników w nauce, wypełniając w ten sposób przesłanie życiowe swojego patrona.

Mamy nadzieję, że wraz z likwidacją gimnazjum nie odejdzie do lamusa pamięć o jego patronie. Dzięki odsłoniętej tablicy, która została ustawiona w cieniu brzozy – drzewa pamięci Mikołaja Siemiona, przywiezionego z terenu dawnego obozu w Auschwitz , pamięć o Mikołaju Siemionie będzie żywa wśród uczniów i mieszkańców miejscowości.