Wieczór nauk przyrodniczych

Powiększ obraz

Tekst: Monika Flis, Łukasz Surma

Dnia 17 września 30 uczniów naszej szkoły wzięło udział w wieczorze przyrodniczym. Celem zajęć było rozwijanie i pogłębianie wiedzy o najbliższej okolicy poprzez praktyczne działanie, polegające na bezpośredniej obserwacji i działaniach praktycznych na zajęciach terenowych i laboratoryjnych.

Uczniowie w grupach zadaniowych wykonywali szkic najbliższej okolicy, za pomocą parakroków obliczali wymiary boiska szkolnego, obliczali wysokość drzewa przy pomocy własnego cienia i cienia drzewa, zgłębili wiadomości na temat kościoła parafialnego i historii Krzczonowa.

Kolejnym zadaniem było pobranie próbek gleby i wody z pobliskiej rzeki Radomirki. Nad rzeką można było sprawdzić swoją wiedzę o wodach płynących. Kolejny etap zajęć odbył się w budynku szkoły. Po przypomnieniu wiadomości o rodzajach gleb, warunkach ich tworzenia i obejrzeniu filmu o erozji gleb uczniowie udali się na zajęcia laboratoryjne – odbywające się w dwóch równoległych grupach.

Pod czujnym okiem Pana Łukasza Surmy uczniowie badali różnego rodzaju próbki wody pod kątem odczynu pH oraz obecnością wybranych jonów (np. azotanowych(V), fosforanowych(V), węglanowych itp.). Spieszymy donieść, iż nasza krzczonowska woda jest bardzo dobrej jakości – nie zawiera soli metali ciężkich, a zawartość poszczególnych anionów znajduje się na optymalnym poziomie.

W drugiej sali, Pani Małgorzata Kwiatosz, Pani Krystyna Grzegorczyk oraz Pani Monika Flis nadzorowały przebieg doświadczeń, których celem było badanie niektórych właściwości gleby, np. zdolności do pochłaniania wody, właściwości sorpcyjnych i oczyszczających wodę. Pokuszono się także o zbadanie właściwości tzw. supersorbentów na przykładzie poli(akrylanu sodu).

Uczniowie trenowali także umiejętność formułowania obserwacji/wniosków dla przeprowadzanych doświadczeń i wykorzystanie próby kontrolnej/próby badawczej podczas analizy jakościowej próbek gleby. Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie doskonalili też umiejętność pracy w kilkuosobowych zespołach badawczych oraz inne kompetencje kluczowe.

Wieczór nauk przyrodniczych upłynął nam we wspaniałej atmosferze, tym bardziej że to pierwsze tak duże wydarzenie „w realu” od dłuższego czasu. Mamy nadzieję, że nie jest ono ostatnim w tym roku szkolnym! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wieczoru w naszej galerii