ZSP w Krzczonowie na Pokazach chemicznych i 63. Pokazach z fizyki na UMCS-ie

Powiększ obraz

W dniu 12 września 2023 r. uczniowie klas 6 – 8 odwiedzili mury Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na początku wybraliśmy się do budynku Wydziału Chemii, gdzie mogliśmy brać udział w kolorowych i „wybuchowych” Pokazach Chemicznych.

Wśród zaprezentowanych doświadczeń były m.in. zmiany barwy rzadko spotykanych wskaźników pH typu błękit Nilu czy czerwień Kongo, kolorowe związki miedzi oraz „chemiczny totolotek” z roztworów i osadów. Oczywiście nie brakowało ochotników do pomocy przy wykonaniu tychże eksperymentów. Mogliśmy także przypomnieć sobie klasyczne doświadczenia szkolne, które były wykonane w większej skali np. skaczący sód, lokomotywę czy chemiczne światła drogowe.

Blisko 1-godzinnne show skradł jednak Pan dr Andrzej Sienkiewicz, który w żartobliwy sposób pokazał „dylematy i rozterki” dnia codziennego u każdego chemika. Z zapartym tchem podziwialiśmy doświadczenie ze spalaniem „tajemniczego gazu” w wielkiej butli, a towarzyszący mu odgłos przyprawił co niektórych o szybsze bicie serca. Zobaczyliśmy eksperyment rodem z „czarnoksiężnika z krainy Oz”, gdzie Pan doktor włożył „pantofelki Dorotki” (czytaj. „glany z demobilu”) i tupnął tak, aż poleciały iskry i płomienie. Zachwyceni „ognistą końcówką” pokazów udaliśmy się na krótką przerwę śniadaniową na świeżym powietrzu.

Korzystając z pięknej pogody oczekiwaliśmy na wejście do Instytutu Fizyki. W tym roku 63. Pokazy z Fizyki składały się z części: poprzez zabawę do praw fizyki, rezonanse, fizyka latania oraz termodynamika. Przez 2 godziny oglądaliśmy wiele ciekawych i nieszablonowych doświadczeń, które z pewnością pomogą uczniom w zrozumieniu otaczającego nas świata. Organizatorami wyjazdu byli: Pan Łukasz Surma, Pani Katarzyna Szacoń, Pani Jolanta Pietrusza, Pani Małgorzata Kwiatosz oraz Pani Anna Małek.

Po więcej zdjęć z wyjazdu zapraszamy do naszej galerii