Dzień Chemika-Fizyka 2022

Powiększ obraz

22 czerwca 2022 r.  w naszej szkole odbył się Dzień Chemika-Fizyka. Event ten już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Krzczonowie. Podczas tegorocznej edycji miały miejsce pokazy chemiczne oraz fizyczne.

W części chemicznej Pan Łukasz Surma zaprezentował doświadczenia z cyklu „Różne efekty – ta sama reakcja”, które opierały się o te same procesy chemiczne, ale ich rezultaty zależały od sposobu ich przeprowadzania. A były to: lokomotywa i wpieniony Ludwik, chemiczna zapałka i burza w probówce, woda-wino-woda i woda-sok-mleko-oranżada oraz ręka fakira i spalanie butanu pod metalowym sitkiem. Efekty reakcji chemicznych bardzo spodobały się naszej publiczności, do tego stopnia że chwilami były trudności z wyborem pomocników – tak wielu chętnych się zgłaszało.

Natomiast część fizyczną poprowadził Pan Paweł Pruś, pokazując eksperymenty z serii „Ciepło, ciepło”. Poruszone zostało zagadnienie rozszerzalności cieplnej: ogrzewanie kulki i pierścienia Gravesandego oraz pręta dylatoskopu, gotowanie dokładnie odmierzonego 1 litra wody w czajniku elektrycznym i sprawdzanie jej objętości po zagotowaniu, sprawdzenie zachowania nienapompowanego balonika nałożonego na butelkę (po umieszczeniu jej w gorącej wodzie). Uczniowie mogli sprawdzić, czy zakochali się w fizyce – poprzez „pomiar” przy użyciu specjalnego termometru miłości. Sprawdziliśmy, na czym polega konwekcja w cieczach (za pomocą tzw. O-rurki, wody i atramentu), a także zamrażaliśmy wodę przy użyciu lodu i soli kuchennej.

Końcówka pokazów miała charakter iście magiczny, ponieważ pokazano działanie kubka Harrego Pottera z folią termochromową oraz zachowanie się drucika ze specjalnego materiału z pamięcią kształtu. Po pokazach, uczniowie klasy 8 c: Michał Pętlewski, Kacper Malec, Bartosz Pawłat i Jakub Zaręba zaprezentowali zaprojektowane i zbudowane przez siebie roboty edukacyjne, którymi sterowali za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony. Części i podzespoły użyte do budowy robotów pochodziły z zestawów zakupionych w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

Ukoronowaniem Dnia Chemika-Fizyka było uroczyste wręczenie nagród w 2. Mini-olimpiadzie fizycznej oraz 2. Mini-olimpiadzie chemicznej, które uświetniła Pani Dyrektor Jolanta Mysłowska.

Laureaci 2. Mini-olimpiady chemicznej:

I. miejsce: Natalia Styk – klasa 8 b
II. miejsce ex aequo: Maja Rubaj – klasa 7 a oraz Wojciech Jarzyna – klasa 7 b
III. miejsce ex aequo: Natalia Mazur – klasa 7 a, Natalia Szacoń – klasa 7 a oraz Katarzyna Kochaniec – klasa 8 b

Laureaci 2. Mini-olimpiady fizycznej:

I. miejsce ex aequo: Michał Pętlewski – klasa 8 c oraz Henryk Ejankowski – klasa 8 b
II. miejsce: Wojciech Stachyra – klasa 8 b
III. miejsce: Kacper Malec – klasa 8 c

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów! Składamy też najserdeczniejszej podziękowania dla Wydawnictwa MAC, które ufundowało nagrody w obu konkursach.

Zachęcamy też do obejrzenia zdjęć w naszej galerii