Laboratoria przyszłości w terenie

Powiększ obraz

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci @LaboratoriaPrzyszlosci

22 maja uczniowie klasy 7 b brali udział w zajęciach terenowych z chemii. Podczas zajęć uczniowie pod opieką Pana Łukasza Surmy badali próbki gleby znajdującej się wokół szkoły oraz analiza jakościowa wody ze strumienia płynącego w pobliżu szkoły.

Celem lekcji było utrwalenie wiedzy o odczynie roztworu, wodorotlenkach i kwasach, a także wprowadzenie zagadnień związanych z solami i ochroną środowiska. Wszyscy wspólnie stwierdzili że gleba wokół szkoły ma odczyn bliski obojętnego, natomiast woda w strumieniu niczym nie odbiega od tej która znajduje się w naszych domach – standardowo wykryto aniony chlorkowe oraz kationy sodu, wapnia i magnezu. Do przeprowadzenia zajęć zostały zastosowane zestawy doświadczalne, których elementy zostały wytworzone za pomocą drukarki 3D, zakupionej w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Wykorzystany został także mikroskop, który również został zakupiony z niniejszego programu.