Z życia 37 DH Ogniki

Powiększ obraz

Od początku roku harcerskiego regularnie spotykamy się na zbiórkach. Spędzamy wspólnie czas, bawimy się, śpiewamy przy dźwiękach gitary. Starsi harcerze służą pomocą i wspierają młodszych.

W październiku w ramach akcji „Sprzątanie Świata” zorganizowaliśmy zbiórkę poświęconą działaniom proekologicznym. Jedną z aktywności było wykonanie tabliczek z napisami „Myślę, więc nie śmiecę”, które zostały umieszczone w różnych punktach naszej miejscowości. Celem było uświadomienie ogółowi, iż środowisko naturalne jest naszym wspólnym dobrem, o które powinniśmy wszyscy się troszczyć.

Dużym wyzwaniem dla zuchów, które w tym roku przystąpiły do gromady był udział w 2-dniowym biwaku. Podczas wyjazdu do Walentynowa wzięliśmy udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy zorganizowanych przez strażaków OSP. Dzieci podczas spotkania pogłębiły także swoją wiedzę na temat pracy strażaka. Atrakcją dla najmłodszych było ognisko przygotowane przez harcerzy oraz gra terenowa zorganizowana na ścieżce edukacyjnej w Lesie Królewskim

Jak co roku przed świętem zmarłych porządkowaliśmy mogiły poległych żołnierzy znajdujące się na terenie naszej gminy. Sprzątaliśmy przy pamiątkowym krzyżu obok szkoły, groby na cmentarzu parafialnym oraz pomnik na Zastawiu.

Wzięliśmy udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Po uroczystościach udaliśmy się na cmentarz, aby uczcić pamięć powstańców, zapalając znicze na ich grobach.

Ze względu na obostrzenia nie mogliśmy osobiście udać się po Betlejemskie Światło Pokoju do Zakopanego. Zostało ono odebrane z Hufca w Lublinie i przywiezione do Krzczonowa. Dzieliliśmy się Światłem z przedstawicielami samorządu, jednostkami oświatowymi oraz parafiami z terenu naszej gminy. Harcerze podczas Pasterki przekazywali Światło uczestnikom Mszy świętej.

Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych nie mogło zabraknąć nas podczas 30 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku harcerze włączyli się w akcję sprzedając wypieki. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na rzecz diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci w Polsce.

Podczas ferii uczestniczyliśmy w trzydniowych warsztatach zorganizowanych za pośrednictwem Regionalnego Ośrodka Kultury i Sportu w Krzczonowie w ramach projektu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne. W trakcie spotkań braliśmy udział w zajęciach teatralnych podczas, których poznaliśmy rodzaje lalek występujących w teatrze, angażowaliśmy się w gry i ćwiczenia improwizacyjne. Odwiedziliśmy Galerię Labirynt w Lublinie, gdzie zwiedzaliśmy wystawę oraz uczestniczyliśmy w zajęciach plastycznych. Na zakończenie warsztatów pojechaliśmy do Teatru Andersena na przestawienie pt.” Wilk i trzy świnki oraz leśniczy co strzeże dziczy”. Był to bardzo miło spędzony czas zarówno dla zuchów jak i harcerzy, rozwijający twórczość i kreatywność dzieci i młodzieży.